Skip to main content

TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) ülkemizin en saygın kurumlarından birisidir. Kurum tüm teknik branşlarda belgelendirme yapmaktadır.Kalibrasyon konusunda sistem TS EN ISO/IEC 17025:2005 Kalibrasyon Laboratuvarı(AB-0000-K); TS EN ISO/IEC 17025:2005 Deney Laboratuvarı(AB-0000-T) Ve TS EN ISO/IEC 17020:2005 “A Tipi” Muayene Kuruluşu(AB-0000-M) olarak üç gruba ayrılmaktadır. Türkak tüm gruplar için KAPSAM bazında belgelendirme yapmaktadır.

Yani bir firmanın Türkak belgesine sahip olması onu tüm çalıştığı konularda akredite olduğunu göstermez.

http://www.turkak.org.tr/akredite/kalibrasyon.htm lütfen linki tıklayınız .Açılan sayfada tüm akredite olmuş kalibrasyon laboratuvarlarını göreceksiniz.Her firmanın bilgilerini altında KAPSAM yazan linkleri tıkladığınızda o firmanın hangi konularda akredite olduğu görebileceksiniz. Göreceğiniz üzere hemen her sektör ve branştan teknik işler akredite edilebilmektedir. Burada ki branşlar genel fiziki değerler üzerindendir. Sıcaklık,Basınç,Boyut,Kuvvet,Ağırlık gibidir.

Ancak söz konusu biyomedikal kalibrasyonu ve laboratuvarı olduğunda dünya da akredite bir kurum yoktur.

Bu sebeple biyomedikal konusunda akredite olduğu söyleyen ve yaptırımda bulunmaya çalışan firmaları dikkate almayınız.

Farmege yakın bir zamanda açılmış olan “Biyomedikal Cihazların Elektriksel Güvenlik Test / Deneyleri kapsamından TS EN ISO/IEC 17025:2005 Deney Laboratuvarı(AB-0000-T)” belgesi almak için gerekli hazırlıklara başlamıştır.

turkak